Kurikulum UZS-a

KURIKULUM, šk. god. 2012./2013.

UČENIČKA ZADRUGA „STROSSMAYER“

Aktivnost:

S učenicima i voditeljima slobodnih aktivnosti kroz slobodne aktivnosti i redovitu nastavu raditi na projektu proizvodnje različitih proizvoda uz njegovanje tradicije i očuvanju starih običaja.

Cilj i namjena aktivnosti:

- predstaviti učenicima važnost učeničke zadruge

- učenicima pokazati kako povezati kreativan rad i slobodne aktivnosti

- pokazati učenicima kako povezati ekologiju i zaštitu na radu s tradicijom

- učenicima usaditi osjećaj za očuvanje običaja i njegovanje narodne baštine

- učenicima otkriti načine praćenja povijesti i tradiciju kraja te sve povezati s turističkom promocijom i prodajom proizvoda

- razviti kod učenika samostalnost u kreiranju i stvaranju proizvoda koji mogu poslužiti kao suvenir

- stečena teorijska znanja i vještine primijeniti u praksi na točno određenim zadacima

- pokazati učenicima važnost sudjelovanja na školskim i gradskim manifestacijama

Nositelji aktivnosti:

Profesori suradnici u zadruzi:

Ivanka Smajo, Marija Vrbanus, Josip Huđek, Josip Molnar, Dubravka Scharmitzer, Mirjana Klepo, Marija Katilović, Željko Bionda, Zvjezdana Bogdan, Mirjana Zubak, Ivan Krišto, Drago Smoljo, Silvija Radnić, Dario Kustura i Ivanka Raguž.

Voditelj zadruge:

Dubravka Scharmitzer

Vanjski suradnici:

Branka Uzelac, Muzej Đakovštine, Đakovo

Marija Burek, Đakovački vezovi, Đakovo

Zdenka Papac, Grad Đakovo, Đakovo

Katica Maras, Poljoprivredno-savjetodavna služba, Đakovo

Goran Prebeg, KUD Sklad, Đakovo

Andrija Pleli, Udruženje obrtnika, Đakovo

Način realizacije:

Pripremanje proizvoda i eksponata tijekom cijele školske godine za različite izložbe i manifestacije u školi te prezentacija kreativnih radionica.

Sudjelovanje na županijskoj smotri UZ kao i na gradskim manifestacijama: Jabučini dani, Zlatne ruke, Božićni-gastro fest, Uskrsni-gastro fest, Dobro je činiti dobro, Đakovački vezovi i dr.

Sudjelovanje na smotrama stvaralaštva, kreativnosti i obrtništva u Zagrebu, Osijeku, Cerni, Požegi, Subotici, Crvenki, Vođincima i sl.

Proizvode učeničke zadruge prodavati na manifestacijama prodajnog tipa u gradu, kao i u prostoru škole (plastenik).

Sudjelovati na kulturno-zabavnim manifestacijama kroz pjesmu, ples i recital.

Vremenik aktivnosti:

Tijekom cijele školske godine

Praćenje i vrednovanje:

Učenici će na kraju prvog polugodišta te na kraju školske godine u pisanom obliku opisati aktivnosti, utiske i stečena znanja u dnevnik praktične nastave. Dobivena ocjena će se upisati u Razrednu knjigu kod predmeta „Praktična nastava“. Najbolji pismeni radovi će biti objavljeni u školskim novinama „Zlatovez“. Svoj uradak i scensku sliku uključiti u program proslave Dana škole u siječnju 2013. Aktivnosti predstaviti u medije (Glas Slavonije i Radio Đakovo).

Financiranje

Troškovi koji nastaju kod kupovine namirnica će biti podmireni iz školske blagajne za kupovinu namirnica. Aktivnosti koje su uključene u predstavljanje škole u gradu će biti financirane iz donacija ili samofinanciranje kroz prodaju proizvoda iz Učeničke zadruge.

Aktivnost izradila:

Dubravka Scharmitzer