Eko-projekt Od školskog parka do arboretuma

Tijekom prvog polugodišta šk. god. 2013./14. započeli smo provedbu eko-projekta Od školskog parka do arboretuma, u sklopu kojega determiniramo i označavamo drveće i grmlje u školskom parku.

U njemu rastu brojne vrste, među kojima su neke dosta rijetke i nepoznate. Determinirali smo 39 biljaka i za njih izrađujemo table na koje ispisujujemo narodne i latinske nazive. Neke ljekovite i manje poznate biljke bolje ćemo upoznati izrađujući plakate o njima, a također pravimo herbarij s listovima svakoga stabla i grma.

Osim toga, učenici će izraditi nacrt parka u računalnom programu, koji će se ispisati i izložiti u školi kao poseban plakat, te biti osnova za izradu letka - vodiča kroz naš mali arboretum; a kako bi on postao još ljepši, organizirali smo rušenje nekoliko osušenih breza i čempresa te obnavljamo klupe i koševe za smeće koji se tu nalaze.

Ove će godine projekt završti izradom digitalne zbirke drveća i grmlja našega parka, a već sada planiramo njegovo nastavljanje: sadnju, označavanje i upoznavanje novih vrsta tijekom idućih nekoliko godina.

UZIMANJE UZORAKA LISTOVA

IZRADA TABLI S NATPISIMA

POSTAVLJANJE TABLI

Budući da želimo imati što ljepši park, učenici su tijekom projekta popravili i obojali klupe i koševe za smeće te posadili cvijeće i bršljan oko panja srušenog suhog čempresa:

Prije (lijevo) i poslije (desno) projekta:

IZRADA HERBARIJA I PLAKATA

Tablica determiniranih biljaka.doc