Zadnja događanja

Slike Orijenta za Dan škole

Učenice tekstilne i frizerske struke odlučile su spojiti svoju maštovitost i znanja. Za proslavu Dana škole odlučile su Sulejmana i njegovu Hurem pozvati na pozornicu Centra kulture u Đakovu.

Tekstilke su sašile haljine u školskom praktikumu pod budnim okom nastavnice Ivanke Smajo. Nastavnice Silvija Radnić i Ksenija Spajić te učenice frizerke su na sašivene kreacije dodale frizure. Sve se zajedno „stopilo“ u prekrasnu scensku sliku Orijenta.

objavio: Dubravka Scharmitzer   datum: 4. 2. 2013.

Tradicija u korak sa suvremenošću

Izrada vunenih loptica - gombica

Noć muzeja tradicionalna je manifestacija Hrvatskoga muzejskog društva u kojemu sudjeluju muzeji i galerije iz svih dijelova Hrvatske. Uz besplatan ulaz, u muzeju se odvijaju i prigodni programi- otvorenja izložaba, koncerti, promocije, specijalno osmišljena vodstva, besplatno dijeljenje ili prigodna prodaja muzejskih publikacija i suvenira i različite edukativne radionice.

U prošloj godini hrvatske muzeje posjetilo je više od 2.500.000 posjetitelja, što je vrlo reprezentativna brojka i iz godine u godinu taj broj je u porastu. Noć muzeja je jedan od zanimljivijih načina komunikacije publike i muzeja. U petak, 25. siječnja 2013. i Muzej Đakovštine će otvoriti svoja vrata zanimljivim programom koji počinje u 18 sati, a trajati će od 1 sat iza ponoći.

Šarena pletenina je totalno IN, ali pravi hit su vunene loptice ili gombice (cofleki, pomponi, pufne ili kićanke). Koristile su se gombice u tradicijskoj kulturi za ukrašavanje dječjih vunenih kapica i papučica, torbica, tamburica, otaraka na čuturama za pozivanje u svatove, starosvatovskih čula, paradnih kandžija i konjskih ormi. 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća krasili su uglavnom dječje kapice ili veste, no danas ih 'velike' cure nose na torbama, hlačama, privjescima za ključeve ili kao moderni detalj na odjevnim predmetima.

Vunene loptice ili gombice jednostavne su za izradu. Potrebna je samo vuna, karton, škarice, igla i dobra volja. Naučimo ih zajedno izrađivati u Muzeju Đakovštine u 18 sati, u petak, 25. siječnja 2013. godine u Noći muzeja zajedno s učenicima i profesoricama Dubravkom Scharmitzer i Mirjanom Klepo.

Božićni sajam u Zagrebu i Đakovu

Po prvi puta, zadruga škole nastupila je pod prepoznatljivim i novoodabranim imenom “Strossmayer” u Zagrebu na Božićnom sajmu. U Paviljonu 8 zajedno s učeničkim zadrugama iz cijele Hrvatske naši učenici predstavili su svoje proizvode te ih prodavali po pristupačnim cijenama.

Božićni sajam ujedno je i prilika da se uz prigodne ukrase i dobro društvo sklope nova prijateljstva i požele sretni i ugodni blagdani. Novac od prodanih suvenira i ukrasa učenici će potrošiti za kupovinu pomagala i alata za kreativno stvaranje.

Osim zagrebačkog Božićnog sajma, naši zadrugari bili su i na đakovačkom korzu, na Božićnom sajmu kojeg je organizirala Turistička zajednica grada Đakova i Grad Đakovo u vremenu od 17. do 19. prosinca 2012. godine. Baš u to vrijeme bile su velike hladnoće pa su naši zadrugari prodavali kuhano vino i čaj. Hladnoća i snijeg nisu pokvarili božićno raspoloženje iako je prolaznika i kupaca bilo vrlo malo.

Zadrugari su se također predstavili na 1. međunarodnoj konferenciji za razvoj zadrugarstva Jugoistočne Europe u Osijeku na početku prosinca.

D. Scharmitzer i M. Klepo